Magvak, termések, házikészítmények

"Mi szeretteti meg ezt a földi világot legjobban a halandó emberrel? A kertészet. A virágok, a fák a legjobb kibékítők az emberi lélek és a sors között. Magamon tapasztaltam." Jókai Mór: Öreg ember, nem vén ember

 

Elérhetőség: jaksa.e64@gmail.com

 

Vadszőlő, 5 levelű Parthenocissus quinquefolia

 Erőteljes növekedésű, tapadókorongos félcserje. Évente 6-8m-t is növekszik. Elsősorban felfelé nő.  


vadszollo.jpgAlkalmas falak, fák, pergolák befuttatására, de a panelházak oldalát is vidámabbá varázsolhatja. Napon és árnyékban is szépen fejlődik. Lombja ősszel pirosra színeződik.

 

 500ft/tő

 Tüske nélküli szeder

 

tusketlen_szeder.jpg

 

 600ft/tő

 

        Hajtásai nem tövisesek, gyümölcse nagyobb, íze zamata sajátos.

Hollandiából került hazánkba. Származása miatt a hűvösebb, csapadékosabb területeken érzi jól magát.
A szabadgyökerű növények ősszel és tavasszal telepíthetők. A tavaszi telepítés biztonságosabb.
Javasolt sortávolsága 2,5-3 méter, tőtávolsága 1,5-2 méter.
A szeder igen erős fejlődésű növény, széles sövényben terem. Erős, magas támrendszer szükséges, amely alkalmas a nagy töbeg megtartására.
Ültetéskor metszük vissza a növényeket 2-3 rügyre. 
Az első év végén a vesszőket 4-8 rügyre vágjuk vissza. A metszés ideje télen december-február között ideális.
A második év végén az előző évi letermett vesszőket tőből vágjuk vissza, a nyáron fejlődött hajtásokból két három erős vesszőt hagyjunk meg és ezeket vágjuk vissza 1-1,5 méteresre.
A harmadik év végén a letermett vesszőket tőből távolítsuk el és az ujonan kifejlődött hajtásokból 2-4 vesszőt hagyjunk meg, amit 2-3 méteresre vissza kell vágni.
A lényeg, hogy mindig el kell távolítani a letermett vesszőket és az uj hajtásokból maximum 2-4 vesszőt hagyjunk meg, a többit pedig tőből vágjuk vissza.

A gyümölcs augusztus elejétől szeptember végéig érik. Nem utóérő gyümölcs, csak a teljesen érett, fényes, fekete, könnyen leválasztható gyümölcsöket szedjük le.

Középkésői érésű, nagyon hosszú szüretelési idejű fajta.

Július végétől szeptember közepéig érik.
Gyümölcse középnagy-nagy 4-5 gr. átlagsúlyú, fekete színű, kemény húsú, fényes, lédús.
Friss fogyasztásra, konzervipari felhasználásra egyaránt alkalmas.
Tüskementes.
Nagyon bőtermő. Rengeteg gyümölcsöt fejleszt.
A szőlőhöz hasonlóan erős támrendszert ígényel.
A sarjakat 80-100 cm hosszúság elérésekor kötözni kell.

 

 

Kobaktök

mi_eletunk..._zsoka_kertje._006.jpg

 

Kabakosok (tökfélék)

Cucurbitaceae


FELFUTÓ (KISZÁRADÓ) TÖKÖK

A családi ház déli részén, támfalakon, póznákon, pergolán, hálókon, kerítésen felfutó díszes növények különböző alakulású, színeződésű termései messziről szembetűnnek. A lopótök lógós szárú bunkójával, az ikertök korsó formájával a régmúlt növényeit idézi. A 3-4 m magasra futó indán csüngő, 1,5-2 m hosszú, vékony kolbásztök, amelyből ha egy darabkát levágunk - mint a mesebeli kolbászkerítés -, újból kinő. Az indiai luffatök pedig ingázó, tömzsi terméseivel ragad meg bennünket. A felfutó tökök beérett termései kiváló díszítő- és használati cikkek. A kolbásztökből zsenge korában nagyszerű ételek készíthetők, de ilyenkor ehető még a lopótök és a kabaktök termése is. Felfutó díszes töknövényeinket méltán sorolhatjuk a házikertek különleges, rendkívül díszes növényei közé.

Élettényezők iránti igényük. Fénykedvelők, árnyékban fejletlen, sápadt indát nevelnek és nem termékenyülnek. Hőigényük: az alacsony hőmérsékletet nem tűrik, 12-15 °C fölött csíráznak. 10-15 °C-on már nem fejlődnek. Az inda és a nyers termés kisebb fagyokban is tönkremegy, az érettebb kabakok viszont tovább érnek. A növények 25 °C-on (vagy ennél magasabb hőmérsékleten) fejlődnek szépen. Vízigényük: a vizet meghálálják, de később érnek, jó műveléssel szárazon termeszthetők. Talajigényük: mély rétegű, középkötött vályog-, homokos vályogtalajokon díszlenek szépen. Tápanyagigényük: vegetatív növény tömegükhöz mérten igénylik a tápanyagot. Fészkesen trágyázzunk, 2-4 lapát jól érett istállótrágyával (fészkenként 25-30 cm mélyen összekeverve a gödör talajával). A kolbásztök a legnagyobb indájú és termésű, ez kapja a legtöbb trágyát.

 200ft/10szem mag

Lopótök    

mi_eletunk..._zsoka_kertje._004.jpg    

                                              

'
Jellegzetes a termés formája és
az alkonyatkor nyíló fehér virág

(nyakas tök, szívótök)
Lagenaria siceraria (Molina) Standley pro var. clavata fajtacsoport

Indája 2,5-3,5 m-re kúszik, levele kerek, szíves, finom, kissé molyhos, pézsmaillatú. Virága hosszú virágtengelyen ülő fehér, öttagú, sugaras szimmetriájú. Egyenes vagy görbe nyakú termésére jellemző a végén ülő nagy bunkó. Kiszáradva borlopót, virágtartót stb. készíthetünk belőle.

(Lagenaria siceraria), a tökfélék vagy kabakosok (Cucurbitaceae) családjába tartozó, az óvilági trópusokon őshonos egyéves, lágyszárú kúszónövény; a meleg éghajlatú területeken évszázadok óta termesztik díszes és sok célra felhasználható, kemény héjú termései miatt.
A lopótök sok fajtáját termesztik, ezek hajtása, levele a virág mérete, valamint a termés formája és mérete nagyon eltérő lehet. A változatok neve a termés alakját tükrözi, amely lehet például bunkó, palack, üst vagy teknő alakú.
A lopótök gyors növekedésű, szára szőrös, hosszú ágkacsai villás elágazásúak, nagy, mutatós fehér virágai pézsmaillatúak; ez utóbbiak és sűrű levélzete miatt kedvelt dísznövény. Kemény héjú termései fiatalon ehetők, az érett, megszárított termésből vizesedényt, merőkanalat, borlopót és más háztartási edényeket, valamint madáretetőket, dísztárgyakat, lámpákat és hangszereket készítenek. Némely termesztett változat termésének hossza meghaladhatja az 1 m-t. A lopótök magról könnyen szaporítható, a termés beéréséhez hosszú, meleg időszak szükséges.

 

Fiaskabak

Fiaskabak (ikertök, kabaktök)

Lagenaria siceraria provar. gourda fajtacsoport

Rendszertanilag a lopótök fajtacsoportja. A termés formájában van a különbség. Kerek, gömbölyű, nyakas edény, korsó stb. alakú lehet. Beérve ez is megfásodik. Fajtái: a 'Szentesi iker' (FJ) kabaktermése tömzsi, szép formájú. A kabak- és a lopótök közötti átmeneti formát mutatja a 'Bunkós tök'.

200ft/10 szem 

 

Kolbásztök (hosszú tök) 

mi_eletunk..._zsoka_kertje._001.jpg

 

Lagenaria siceraria provar. turbinata fajtacsoport

Ez is a lopótök egyik fajtacsoportja. Indája a legmagasabbra kúszik (4-5 m), levelei erőteljesebbek az előbbiekénél. Termése kolbászra emlékeztető, hosszú (1-2 m) vékony kabak. Fiatalon könnyen regenerálódik. Termésfala ennek is megfásodik. Fajtája a 'Szentesi kolbász' (FJ), magasra, 4-6 m-re felfutó, termése hosszú, 1,5-2 m-es, egyenes.

 

2-2,5 m, támasz mellett. Helyrevetésük: az elkészített fészkekbe május derekán (a meleg idővel) 6-8 szem magot helyezünk el 3-4 cm mélyen. A vetésre 1 cm-es komposztot (tőzeget) szórunk és lesimítjuk. Vetőmag-szükségletük 1,5-2 g/m2Ápolásuk: a futótököket természetes támasz mellé ültetjük (déli épületfal, kerítés mellé stb.), ennek híján egyéb támaszról gondoskodjunk( pl. 3-5 m magas oszlopok közé húzott vezérdrótok, erre szegfűháló). Egyszerű talajporhanyítást, gyomirtást végzünk. Öntözésük: rendkívül száraz időjárás esetén szükség szerint a fészkeket jól átáztatjuk. Szedésük: fogyasztásra - a szivacstök kivételével - zsenge korukban (július-szeptember eleje), egyébként éretten, október-november hónapban kocsányával együtt szedjük. Száraz helyen felfüggesztve tároljuk, sok éven át épségben megmaradnak.

Elkészítése
A zsenge termések többféle étel készítésére alkalmasak

 • Töltött kolbásztök. A fiatal termést 15-20 cm-es darabokra vágjuk, meghámozzuk, belét kikaparjuk, kolbásztöltelékkel megtöltjük (lehet félbevágva), tűzálló tálba helyezzük, tejfölt öntünk rá és sütőben pirosra sütjük.

200ft/10szem

Sütőtök

CUCURBITA MAXIMA CONVAR. MAXIMA
ÓVÁRI HENGERES

 

Szabadföldi termesztésű fajta. Szára elfekvő, futó. Termése hosszú, hengeres, héja narancsrózsaszín. Húsa narancssárga vagy sárga színű. Bébi ételek készítésére és sütésre kiváló.



Vetés:

 melegigényes növény szabadföldbe csak a fagyveszély elmúltával, V-ban vessük, 3-5 cm mélyen. A palántás termesztés növeli a koraiságot és kiegyenlített állományt eredményez. 
Vetőmagszükséglet:
 

10-15g/10 m2 . Helyrevetésnél fészkenként 2-3 szem magot vessünk, amit kelés után 1-2 növényre egyelünk. 
Térállás:

 sortávolság: 200 cm, tőtávolság 200 cm. 
Szedés:

 szeptember-októberben. 

 200ft/10szem

NAGYDOBOSI SÜTŐTÖK

 

Különleges, egyedi jellemzők: az első állami­lag elismert sütőtökfajta, amelynek termése a legnagyobb az összes termesztett fajta közül.

Leírás: A Nagydobosi sütőtök (Cucurbita maxima /DUCH/ convar maxima) termése nagy, 6-10 kg. A héj színe ezüstösen vi­lágos szürke, vékony, de kemény, szinte bőrszerű. A termés lapított gömb alakú, közepe­sen, néha erősebben bordás. Kocsánya hen­geres, rövid és vastag. Húsa vastag, sötét narancssárga, ke­ményebb, mint a többi fajtáé, gyakran omlós.

Felhasználás: A termesztett sütőtök legjavát fordították emberi étkezésre, a gyengébb minőségűt és az el nem adhatót az állatoknak adták. Elsősorban sütve, ritkábban főzve fogyasztották. A meg­mosott tököt általában háromszög alakú cikkekre hasították, és kemencében, később a tűzhely sütőjében megsütötték. Pépnek vízben megfőzték, majd szétnyomták, és cukorral, esetleg sóval és borssal fűszerezték. Csak ritkán használták fel magját olaj ütésre: a térségre nem jellemző az olaj készítése és táplálkozásbeli fel­használása. A XX. század elején a tök fogyasztása csak a parasztcsaládok hagyományos táplálkozásának volt a része, és leginkább a szegénységet jelképezte. A kereslet és a termés növekedésé­vel az értékesítés és a fogyasztás a városi népesség felé fordult, a sült tök egyre inkább csemegeként szolgált. Ma a termesztésnek újra nagy divatja van, s Nagydobos község 1997 óta évente sütőtökfesztivált és tökkiállítást rendez. Feldolgozza a konzervipar is. Csecsemőtáp­szert, bébiételt és különleges ivólevet készí­tenek belőle.

Nagydobosi sütőtök vetőmag
Hosszú tenyészidejű, középerős indájú. 
Termése lapított gömb, 4-8 kg átlagsúlyú. Héja ezüstszürke, húsa okkersárga. Jól tárolható.
Vetési idő: melegigényes növény szabad földbe csak a fagyveszély elmúltával, májusban vessük, 3-5 cm mélyen. A palántás termesztés növeli a koraiságot és kiegyenlített állományt eredményez.
Vetőmagszükséglet: 10-15g/10 m2 . Helyrevetésnél fészkenként 2-3 szem magot vessünk, amit kelés után 1-2 növényre egyelünk.
Térállás: sortávolság: 150 cm, tőtávolság 200-150 cm.
Szedés:szeptember-októberben

 200ft/10 szem

 

˝Russian Giant˝ Orosz Óriás Napraforgó

2013._novenyeim_018.jpg

 Orosz Óriás Napraforgó

Magasság : 4 m - 5m

Fejátmérő: 40-50 cm

Ültetés:

  • Napos helyre kell ültetni, ahol nem tartanak majd árnyékot a többi növénynek.
  • Legyünk biztosak benne, hogy már nem lesznek fagyok a környéken, mielőtt elültetnénk.
  • A magvakat kb. 2,5 cm mélyre és egymástól 100 cm távolságra kell ültetni.
  • Ültetés után bőségesen kell öntözni. Fontos, hogy enyhén nedves legyen a talaj, amíg a magok ki nem csiráznak.
  • Két féle van az apró szemű több tányér egy tövön
  • Nagyobb szemű több tányér egy tövön

200ft/10 szem

Dísznapraforgó 

Helianthus annuus

2013._novenyeim_023.jpg
Dísznapraforgó
A szántóföldi napraforgó kerti fajtái hálás és mutatós egynyári virágok. Szakaszos vetés esetén ősszel is szépen díszitenek kellemes, meleg színükkel.Térállás: 40x40 cm.Vetés: április-májusban szabadba.
Felhasználás: az alacsony fajták cserepes növényként is nagyon mutatósak, de gyepfelületben szolitercsoportként a leghatásosabb. A magasabb fajtákat virágágyakba háttérnövénynek, kerítések, falak mellé takarónövénynek telepítsük. Vágottvirágnak is kiváló.

 200ft/10szem

folytontermő málna tövek

2013_juniusi_reggel_028.jpg

folytontermő málna egyre többek által kedvelt és ültetett bogyós növény. A hagyományos egyszer termő málna egy nagy hullámban érleli gyümölcseit, míg a folytontermő a nyár végétől késő őszig, egészen a fagyokig szüretelhető.
Az egyszer termők nagy előnye, hogy nagyobb, látványosabb, jobb minőségű gyümölcsöket teremnek, a folytontermőké, hogy egészen őszig fogyaszthatjuk gyümölcseiket.
A folytontermő /őszi/ málnák könnyebben kezelhetőek, nem igényelnek komolyabb növényvédelmet, metszésben jártasságot.
A megfelelő termésmennyiség- és minőség érdekében sok tápanyagot és vizet biztosítsunk számára. Használjunk szerves trágyát, lombtrágyát a megfelelő tápanyagszint eléréséhez.
A faiskolai árudák kínálatában leginkább az angol eredetű Autumn Bliss, ismertebb nevén Blissy fajta fordul elő. Június végétől októberig szüretelhető, nagyon bőven terem, jó konzisztenciájú, jól szállítható fajta.

 600ft/tő

 Luffatök mag

2013.08.18._novenyekkutya_003.jpg

 

Az Ázsiából származó luffatök – más néven hengeres szivacstök, hálóstök – használatával zuhanyozás közben bőrünk anyagcseréjét felpezsdíthetjük, megőrizvén egészségét, puhaságát.

 200ft/10szem

Paradicsom

paradicsom_2013.08.11._002.jpg

A "Beefsteak" paradicsomok egyik fajtája. Bírja fajtájának minden jellegzetességét. Nagyra növő 1- 3 méter magas növényzet.

Gyümölcse óriási, méretű 500-600 gramm súlyú, 4- 10 cm átmérőjű, sötét piros színű, erősen barázdált. Keresztmetszetében szív formájú, innen kapta nevét is. Kemény húsú, lédús, jól tárolható, ízét hosszan megőrzi.

Ebben a gyümölcsben klasszikus paradicsom íz keveredik a kellemes édeskés, gazdag aromához, és zamatához.

Kiválóan alkalmas nyers fogysztásra, salátákba, főtt és sült ételek alapjába, befőzéshez, szószok pürék készítéséhez. Remek levesek készítéséhez. Jól konzerválható. Népszerű gyümölcslé, paradicsomital alap.

Betakarítási időszak: júniustól - szeptemberig.

 200ft/szem

Bambusz

Bambusz tövek, becserepezve eladók. télálló, 6 méterre megnő.

bambusz.jpg

 

2500ft/tő

 

 

 

 

 

 

 

                                                                                               

 

 

 



Weblap látogatottság számláló:

Mai: 4
Tegnapi: 10
Heti: 16
Havi: 120
Össz.: 65 994

Látogatottság növelés
Oldal: magvak
Magvak, termések, házikészítmények - © 2008 - 2024 - magvak-termesek.hupont.hu

A HuPont.hu jelszava az, hogy itt a honlapkészítés ingyen van! Honlapkészítés Ingyen

ÁSZF | Adatvédelmi Nyilatkozat

X

A honlap készítés ára 78 500 helyett MOST 0 (nulla) Ft! Tovább »